Het polsstokverspringen wordt op verschillende niveaus gesprongen. Naast de wekelijkse eerste klasse wedstrijden, wordt ook in de tweede klasse gesprongen. De jeugd springt in een eigen competitie en bereid zich zo voor op het grote werk.
Aan de zijkant van de accommodatie ligt de jeugdschans. Daar springt iedere week de jeugd haar wedstrijd. De aanloopschans is korter en het water waarover gesprongen moet worden is minder breed dan de grote schans, maar de ambitie is er niet minder om. De jeugd springt ook drie keer, maar kent geen finale. Er zijn wel prijzen en om iedereen een kans te geven wordt de groep van aanwezige springers in tweeën gesplitst. Bij de jeugd A wordt gemiddeld 8,26 gesprongen en bij de jeugd B gemiddeld 7,33 meter. Per categorie zijn er prijzen te verdelen.
De familie Cluistra uit Benschop gaat bij de wedstrijd in Vlist met twee prijzen naar huis. John Cluistra wint de wedstrijd bij de jeugd A met 8.67 meter en broertje Daniel wordt tweede bij de jeugd B met 7.87, ook een persoonlijk record. “Nu heb ik ze allemaal”, roept Daniel enthousiast uit. “Ik ben al een keer eerste en een keer derde geworden.” Hij is negen jaar en springt dit jaar voor het eerst mee. “Ik vind alle onderdelen van de sprong leuk. Ik kan goed klimmen en heb een goede aanloop.” Hij heeft geen voorbeeld maar wil wel verder springen dan zijn broer. John springt voor het tweede jaar mee en heeft als doel om licentie te springen. De licentie is een soort examen om aan te tonen dat een springer veilig van de grote schans af kan. “Volgend jaar gaat me dat wel lukken”, zegt de dertienjarige springer. Hij kijkt niet vaak naar een wedstrijd van de ‘grote’ springers. Zijn voorbeelden zijn vooral springers met een mooie uitsprong. Met zijn goede sprong komt hij in de top vijf bij het klassement en maakt hij kans op één van de eindprijzen.
Bekende achternamen
Bij het polsstokverspringen doen vaak hele families mee. Vooral bij de jeugd is dit goed te zien. Lucas en Julia van Eijk zijn de kinderen van oud Nederlands kampioen Marja Tigchelaar. De pas achtjarige Luca heeft een goede techniek en vooral zijn uitsprong lijkt een kopie van de toppers op de grote schans. Eline Duurkoop uit Woerden won in Vlist de eerste prijs bij de jeugd B. Zij is de dochter van vijfvoudig Nederlands kampioene Marjan Duurkoop-De Groot. Haar ooms zijn Jan-Willem en Jaco de groot. Zij krijgt als prijs niet alleen een grote beker. “Vanavond mag zij kiezen wat we gaan eten”, roept de moeder spontaan. De beloning is vooral omdat ze haar persoonlijk record verbeterd heeft. Andere bekende achternamen zijn Van Schaik (broer en zus van Wietse van Schaik), Overbeek (kinderen van Ronald Overbeek) en Baas (broers en nichtje van Rian Baas).
Waar de tweede klasse vorige week worstelde met de wind had de jeugd minder problemen. Regelmatig klonk een toeter, het teken dat een persoonlijk record gesprongen is. Volgend jaar zullen veel van de jeugdspringers van dit jaar terug te vinden zijn bij de jongens C en de dames A. Daar zullen ze strijden voor een plek in de topklasse en mogelijk zullen ze dan ook weer prijzen gaan pakken.
Finale
De jeugdcompetitie wordt feestelijk afgesloten op zaterdag 29 augustus. In jaarsveld komen dan niet alleen de jeugdspringers in actie, maar de ouders mogen dan ook laten zien wat ze kunnen. Tijdens deze middag worden de klassementsprijzen uitgereikt aan de beste vijf springers. De wedstrijd begint om 14.00 uur.